Skip to main content

آیا خلاقیت فروختنی است ؟

شاید بتونیم جمله ” خلاقیت فروختنی است ” را به دو صورت بیان کنیم، به صورت خبری یا پرسشی که در کشور ایران بیشتر یک جمله پرسشی‌ست تا خبری.

آیا تا به حال این سوال به ذهنتون خطور کرده ؟ یعنی تا به حال فکر کردید که بتونید خلاقیت خودتون رو بفروشید ؟

با توجه به تجربه چندین ساله ای که در بازار کار ایران دارم، از دیدگاه من در کشور ما تعریف درستی از خلاقیت وجود نداره و وقتی تعریف درستی در جامعه ، نظام آموزشی ، خانواده و افراد جامعه وجود نداشته باشه مسلما افراد نمی دونن انجام چه کارهایی برگرفته از خلاقیتشونه.

تعریف خلاقیت

اجازه بدید منظورم رو با یک مثال روشن کنم؛ روزی رو بیاد دارم که مشتری به شرکتی که من در آن شاغل بودم مراجعه کرد و میخواست برای ثبت ایده هاش (به گفته خود ایشون) وب سایت راه اندازی و بازاریابی انجام بده. اما بعد از صحبت های زیاد و ذکر تعداد زیادی مثال توسط ایشون متوجه شدم که این ایده ها در حال حاضر وجود داره و تولیدکنندگان تنها با ایجاد برخی تغییرات و استفاده از خلاقیت می تونستند در اجرا نتیجه بهتری بگیرند. از اونجایی که ما تعریف و جایگاهی برای خلاقیت نداریم، معمولا افراد خلاق از ذکر این کلمه خودداری می کنن و به جای اون از کلمه ایده استفاده می کنند.

به همین دلیله که در ایران خیلی کم با افرادی مواجه میشیم که همدیگر را خلاق بنامن حتی در محیط های کاری! بلکه بیشتر از کلمه ایده استفاده میکنن. در حالی که این دو کلمه از هم جدا بوده و معانی متفاوتی دارند.

فراموش نکنیم خلاقیت مربوط به نحوه انجام کار یا اجرای ایده‌ست. در زیر تعریف خلاقیت را به نقل از سایت creativityatwork.com برایتان می نویسم.

Creativity is the act of turning new and imaginative ideas into reality. Creativity is characterised by the ability to perceive the world in new ways, to find hidden patterns, to make connections between seemingly unrelated phenomena, and to generate solutions. Creativity involves two processes: thinking, then producing.

جایگاه افراد خلاق

متاسفانه در ایران از آنجایی که جایگاه شغلی برای افراد خلاق وجود نداره عملا نمیشه اون رو شغل محسوب کرد، در حالی که خیلی از شرکت های کوچک و بزرگ در سراسر دنیا دارای واحدهای توسعه و خلاقیت اند. بهترین راهکاری که به اون رسیدم اینه که افراد خلاق ، یک شغل و علاقه مندی رو انتخاب کنن و از خلاقیتشون در اون بهره بگیرند. وجود خلاقیت در کنار دانش و مهارت شما در کارتون باعث میشه مکان برای شما کم اهمیت باشه و در هر جایگاه و مکانی که باشید بتونید کاری با کیفیت بالا و در سطح جهانی انجام بدید.

در نهایت شاید نتونید به مشتریانتون بگید چیزی که دارید به اونا می فروشید خلاقیتتون هست ولی میتونید با خروجی بدست آمده اونها رو قانع کنید که به عنوان مشتری دائمی با شما کار کنند.

حتی اگر نتونیم از عنوان فروش خلاقیت استفاده کنیم اما در عمل چیزی که باعث پیشرفت ما در یک شغل ثابت میشه علاوه بر بروز نگه داشتن اطلاعاتمون، استفاده از خلاقیت در انجام کارهامونه. خیلی از ما در انجام کارهای شغلی و حتی روزمره به خلاقیتمون متکی هستیم در حالی که از آن بی خبریم.

در پایان پست میخوام این جمله زیبا را از سایت creativity at work نقل کنم :

If you have ideas but don’t act on them, you are imaginative but not creative.
نویسنده : شیما عظیمی
امیدوارم پست آیا خلاقیت فروختنی است برایتان مفید بوده باشه ، منتظر نظراتتون هستم.
اگر این پست را می پسندید آن را لایک کنید تا نظرتان را بدانیم.
بازگشت به وبلاگ 
WhatsApp ONLINE CHAT